Xiaomi Mi Notebook Pro 15 - recenzja, dane techniczne, czy warto?

| 0 Komentarzy
Xiaomi postanowiło skorzystać z premiery układów Intel Comet Lake, wypuszczając nową wersję swojego laptopa.

Nowe niskonapięciowe procesory Intela pojawiają się w większości nowych konfiguracji urządzeń od najpoważniejszych producentów działających w branży. Firma Xiaomi postanowiła dołączyć do tego grana i przygotowała nową wersję swojego laptopa Mi Notebook Pro 15. Pojawiła się ona na rynku z dopiskiem Enhanced Edition.

Polecane laptopy

Xiaomi Mi Notebook Pro 15 – dane techniczne oraz cena

Choć sprzęt na chwilę obecną jest dostępny w sprzedaży wyłącznie w Chinach, warto przyjrzeć mu się bliżej i sprawdzić, na jakie zmiany możemy liczyć w porównaniu z poprzednią edycją. Jak się bowiem okazuje, nie dotyczą one wyłącznie wspomnianych procesorów.

Xiaomi Mi Notebook Pro 15 – dostępne konfiguracje

Przygotowanie modeli z nowymi procesorami ma zapewnić jeszcze większe możliwości podczas obsługi programów biznesowych i multimedialnych. Laptop powinien sprawdzić się także podczas półprofesjonalnej obróbki graficznej, tworzenia projektów czy też montowania materiałów wideo.

Jeśli chodzi o wspomniane układy, do wyboru mamy dwa modele. Tym wydajniejszym okaże się Intel Core i7-10510U. Dysponuje on czterema fizycznymi rdzeniami i ośmioma wątkami logicznymi. Jego częstotliwość taktowania wynosi od 1800 MHz w trybie bazowym do maksymalnie 4800 MHz w trybie turbo. Do tego dochodzi jeszcze pamięć podręczna w ilości 8 MB, a także współczynnik TDP wynoszący 15 W.

Dziesiąta generacja niskonapięciowych procesorów Intela przynosi ze sobą więc zwiększone taktowanie, które oczywiście przełoży się na jeszcze lepsze wyniki podczas obsługi szczególnie wymagających programów. Zwłaszcza tych, które robią użytek z wielu rdzeni i wątków. Jest to dobra informacja zarówno dla klientów biznesowych, jak i dla wszystkich osób poszukujących sprzętu uniwersalnego.

Wyższe taktowanie przekłada się także osiągi uzyskiwane w rozmaitych programach diagnostycznych. Uwagę warto zwrócić zwłaszcza na testy przeprowadzone w Cinebench R15. W trybie jednowątkowym układ uzyskał średnią na poziomie 187 punktów, natomiast w trybie wielowątkowym wyniosła ona aż 771 punktów. Doskonale pokazuje to, z jakim skokiem wydajnościowym mamy do czynienia.

Drugim procesorem montowanym w nowych wersjach laptopa Xiaomi mi Notebook Pro 15 jest Intel Core i5-10210U, także czterordzeniowy i ośmiowątkowy. W jego przypadku mamy do czynienia z częstotliwością taktowania wynoszącą od 1600 MHz w trybie bazowym do 4200 MHz w trybie turbo. Korzysta on również z 6 MB pamięci podręcznej. Parametry są więc niższe, dlatego powinniśmy spodziewać się słabszej wydajności we wspomnianych programach. Nadal jest to jednak procesor, który zapewni komfortową pracę i zabawę, czego potwierdzeniem są oczywiście wyniki testów Cinebench R15. Układ uzyskał w nich kolejno 173 i 647 punktów.

W sklepach oczywiście znajdziemy starsze konfiguracje. Mowa tu między innymi o laptopie Xiaomi Mi Notebook Pro 15 i7-8550U (167 i 564 punkty w Cinebench R15), a także i5-8250U. Pomimo słabszych parametrów, korzystają one z procesorów, które bez większych problemów poradzą sobie z obsługą programów biznesowych i nie tylko.

Najnowsza odsłona laptopa korzysta również z dedykowanej karty graficznej. Wybór padł na jednostkę Nvidia GeForce MX250 z 2 GB pamięci typu GDDR5. Jest to bardzo uniwersalna karta, która zapewni dodatkową wydajność we wspomnianych programach, a także pozwoli na uruchomienie wielu ciekawych gier.

Specyfikacja Xiaomi Mi Notebook Pro 15 wskazuje również na wykorzystanie pamięci RAM typu DDR4, o częstotliwości taktowania wynoszącej aż 2666 MHz. Co ważne, na rynek wypuszczone zostaną modele wyposażone nawet w 16 GB pamięci. Kolejną dobrą informacją jest fakt wykorzystania dysków twardych typu SSD M.2 PCIe x4 Gen 3, których pojemność wyniesie maksymalnie 1 TB. Wszystko wskazuje więc na to, że mamy do czynienia ze zmianą na lepsze.

Xiaomi Mi Notebook Pro 15 – wygląd

Model Enhanced Edition wyróżnia się także nowy, lepszym układem chłodzenia, który został wyposażony w dwa większe wentylatory. Wszystko to ma zapewnić efektywniejsze obniżanie temperatury najważniejszych podzespołów, czyli procesora i karty graficznej. Sama obudowa prezentuje się bardzo podobnie do tego, z czym mieliśmy do czynienia do tej pory. Jest to więc konstrukcja aluminiowa, która wyróżnia się zadowalającą sztywnością oraz wytrzymałością mechaniczną.

Sprzęt waży niecałe 2 kilogramy, dlatego powinien okazać się wygodny nie tylko podczas pracy w trybie stacjonarnym, ale również w podróży. Uwagę warto zwrócić na to, że klapa ekranu nie wygina się tak łatwo, jak ma to miejsce w przypadku tanich urządzeń wykonanych z tworzyw sztucznych. Również zawiasy sprawdzają się całkiem dobrze. Ich praca jest bardzo płynna, zapewniają przy tym utrzymanie ekranu w stabilnej pozycji, bez zbędnego chybotania.

Pod względem designu, Xiaomi kopiuje urządzenia Apple. Mamy więc do czynienia z bardzo eleganckim, nowoczesnym urządzeniem, który powinien zadowolić największych estetów. Dobrze prezentuje się także zestaw portów i złącz. Cieszy przede wszystkim fakt zamontowania czterech portów USB (w tym dwóch typu C).

Xiaomi Mi Notebook Pro 15 – matryca

Jak można się było spodziewać, producent nie zrezygnował z 15-calowej matrycy Full HD, która została wykonana w technologii IPS. Wyróżnia się on całkiem przyzwoitymi parametrami technicznymi. Maksymalne podświetlenie wynosi około 300 cd/m2, natomiast średni błąd DeltaE2000 oscyluje wokół 3-4 punktów. Do tego dochodzi całkiem przyzwoite pokrycie barw. Całość zapewnia zadowalającą jakość obrazu, która powinna okazać się wystarczająca do obsługi programów biznesowych i multimedialnych, a także do półprofesjonalnej obróbki grafiki. Możemy liczyć także na odpowiednie doznania podczas oglądania filmów i grania.

Matryca dysponuje także matową powłoką, która w skuteczny sposób zabezpiecza przed refleksami świetlnymi. Problemy zaczną pojawiać się dopiero wówczas, gdy z laptopem wyjdziemy na pełne słońce.

Xiaomi Mi Notebook Pro 15 – klawiatura i touchpad

Laptop został wyposażony w klawiaturę wyspową (niestety pozbawioną panelu numerycznego), przypominającą tę, którą znajdziemy w ultrabookach od Apple. Klawisze są nieco wklęsłe, a ich skok długi i sprężysty. Jakość wykonania klawiatury trzeba ocenić pozytywnie. Została ona oczywiście wyposażona w podświetlenie, które pojawiło się także w starszych edycjach laptopa.

Nowa wersja ma wykorzystywać ten sam touchpad, co z pewnością jest dobrą informacją.  Płytka wyróżnia się bowiem doskonałym właściwościami ślizgowymi, które gwarantują bardzo wygodne operowanie kursorem. Do tego dochodzi sprawna obsługa gestów wielopunktowych. Model Enhanced Edition został również wyposażony w czytnik linii papilarnych – podobnie jak w poprzedniej odsłonie, został on wbudowany w touchpad (znajduje się w prawym górnym rogu).

Xiaomi Mi Notebook Pro 15 – wydajność

Jak już zostało wspomniane, dzięki nowym procesorom możliwości laptopa są jeszcze większe. Mowa tu zwłaszcza o pracy w trybie wielowątkowym, pozwalającej na komfortową obsługą wielu programów do obróbki graficznej, montowania materiałów wideo, tworzenia rozbudowanych projektów, a także narzędzi multimedialnych. Wszystko to potwierdzają testy diagnostyczne.

Test Xiaomi Mi Notebook Pro 15 udowadnia również, że skorzystać możemy z bardzo przyzwoitej, uniwersalnej karty graficznej. Okaże się ona sporą pomocą podczas realizacji wspomnianych wcześniej zadań. Jeśli chodzi o jej testy wydajnościowe, w programie 3DMark 11 Performance GPU uzyskała średnią na poziomie 4633 punkty. W 3DMark Ice Storm Extreme Graphics wyniosła ona natomiast 78252 punkty. Do tego wszystkiego warto dodać jeszcze test karty w grach. Pozwoli ona na uruchomienie wielu ciekawych produkcji, wyróżniających się nieco obniżonymi wymaganiami sprzętowymi w porównaniu z najbardziej rozbudowanymi grami z segmentu AAA.

Xiaomi Mi Notebook Pro 15 – wady i zalety

Nie da się ukryć, że największą zmianą na plus w przypadku nowej wersji laptopa od Xiaomi jest zamontowanie niskonapięciowych procesorów Intela dziesiątej generacji. Jej parametry techniczne gwarantują jeszcze większe możliwości podczas pracy i zabawy. Po stronie zalet urządzenia należy zapisać wszystko to, o czym wspominało się podczas recenzowania starszych modeli, a więc wysoką jakość wykonania obudowy, przyzwoitą matrycę, a także solidny osprzęt i rozbudowany zestaw portów i złączy.

Narzekać można natomiast na nieco zbyt głośne działanie podzespołów podczas wykorzystania pełnej mocy, a także na znacznie obniżoną wydajność podczas pracy na baterii. Szkoda również, że laptop na chwilę obecną nie jest dostępny w Polsce.

ZALETY

  • Nowe procesory Intela
  • Dedykowana karta graficzna
  • Szybka pamięć RAM typu DDR4
  • Dyski twarde SSD M.2 PCIe
  • Wysoka jakość wykonania
  • Solidny osprzęt
  • Dodatki w postaci podświetlenia klawiatury i czytnika linii papilarnych
  • Przyzwoita matryca

WADY

  • Głośne działanie
  • Słabsza wydajność podczas pracy na baterii
  • Obecnie sprzęt nie jest dostępny w Polsce

Xiaomi Mi Notebook Pro 15 – podsumowanie, czy warto?

Zmiany wprowadzone względem poprzedniej odsłony trzeba ocenić pozytywnie. Nowe procesory Intela gwarantują jeszcze wyższą wydajność, co już samo w sobie działa bardzo zachęcająco. Jednocześnie, producent nie zapomniał o tym, co było siłą laptopa już 2 lata temu, a więc wysoka jakość wykonania. Pozostaje nam więc czekać, aż model Enhanced Edition pojawi się w sprzedaży także w Polsce.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:27
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.